Żuraw gąsienicowy SCC45000A ustanawia nowy światowy rekord tonażu

28 października do klienta dostarczono żuraw gąsienicowy SANY SCC9800TM. W historii światowych rekordów maksymalnego udźwigu dźwigów firma SANY ustanowiła nowe rekordy wynoszące 3600 t w 2011 r. i 4000 t w 2020 r. Po raz kolejny firma SANY przesunęła granice do nowego maksimum wynoszącego 4500 ton.

Do tej pory jest to największy udźwig żurawi samojezdnych, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w historii ludzkości. Przy maksymalnym momencie podnoszenia wynoszącym ponad 98 000 t*m i maksymalnym udźwigu 4500 t, żuraw jest teoretycznie w stanie unieść ponad 3000 samochodów typu sedan, przewyższając wszystkie podobne produkty.

Ogromna ilość fizycznej przestrzeni, jaką zajmuje żuraw, powoduje opad szczęki. Z czterema gąsienicami, ośmioma silnikami, wysięgnikiem dwóch wysięgników 216 m, masztem superlift, przeciwwagą i hakiem, maszyna zajmuje powierzchnię prawie 4200 m2, co odpowiada wielkości 10 boisk do koszykówki. Według Qin Xuqi, dyrektora SANY Crawler Crane Institute, do transportu elementów żurawia potrzeba co najmniej 200 30-tonowych ciężarówek z platformą.

Poza swoim rozmiarem i pojemnością, ma unikalną, podobną do transformatora zdolność integracji i dzielenia na różne części. W oparciu o konstrukcję modułową i zastosowaniu technologii gotowych elementów (przygotowanych wcześniej w fabryce) 95% części SCC9800TM jest wymiennych z częściami innych żurawi SANY o dużym tonażu. Oznacza to, że wymieniając tylko kilka części, tę gigantyczną żelazną bestię można rozłożyć na niezależne 2000-tonowe żurawie gąsienicowe, podejmując bardziej złożone zadania we wspólnej operacji.

Pomimo kolosalnego korpusu, sterowność i mobilność SCC98000TM nie jest zagrożona w porównaniu z mniejszymi produktami. „Dzięki niezależnie uruchamianemu systemowi przeciwwagi superlift, cyfrowemu napędowi obrotowemu i zintegrowanemu systemowi sterowania”, mówi dyrektor Xuqi, „maszyna charakteryzuje się doskonałą płynnością i precyzją działania w milimetrowej skali.

Sprawdź, jakie maszyny dostępne są już dzisiaj w Polsce – kliknij tutaj.