Historia SANY

Home Firma SANY » Historia SANY

SANY od ponad 30 lat projektuje i produkuje najwyższej jakości maszyny budowlane i portowe. Grupa SANY jest obecnie jednym z największych producentów tego typu maszyn na świecie. Siedziba firmy SANY na rynku europejskim znajduje się w Niemczech i we Włoszech.

JAK POWSTAŁA FIRMA SANY?

Początki Sany sięgają Lianyuan Welding Material Ltd., firmy założonej w 1986 roku przez Liang Wengena, Tang Xiuguo, Mao Zhongwu i Yuana Jinhua, i założyli firmę z kapitałem sześćdziesięciu tysięcy juanów w miejscowości Maotang, miasteczku na poziomie powiatu Lianyuan.

W 1991 roku Lianyuan Welding Material Ltd. została oficjalnie przemianowana na Sany Group Co., Ltd., a jej siedziba została przeniesiona do Changsha. Od tego czasu firma doświadczyła ciągłego, gwałtownego wzrostu (o średnim rocznym tempie około 50%), pobudzanego boomem gospodarczym w Chinach, zwłaszcza wzrostem w sektorze budowlanym.

Sany Heavy Industry Co., Ltd. została założona w 1994 roku jako spółka zależna od Sany Group. Sany Heavy Industry zadebiutowała na giełdzie Shanghai Stock Exchange 3 lipca 2003 roku. 17 czerwca 2005 roku firma przeprowadziła reformę struktury udziałów i zrealizowała pełną cyrkulację swoich akcji. Po tym wydarzeniu wartość rynkowa firmy zaczęła rosnąć bardzo szybko, skacząc z ogólnej wartości 4 milionów juanów w 2005 roku do ogólnej wartości 137 milionów juanów w czerwcu 2011 roku.

Od momentu jej powstania siedziba Sany gościła oficjalne wizyty kilku liderów politycznych, w tym Hu Jintao i Wen Jiabao.


ROZWÓJ SANY NA ŚWIECIE

W 2010 roku przychody operacyjne Sany wyniosły nieco mniej niż 34 miliardy juanów, co oznaczało wzrost o 79% w stosunku do roku poprzedniego.

W trakcie wypadku górniczego w Copiapó w 2010 roku żuraw wyprodukowany przez SANY został użyty do ratowania górników chilijskich. Pompa firmy została przekazana Tokyo Electric Power Company, aby pomóc w reagowaniu na sytuację awaryjną po wypadkach w elektrowni jądrowej Fukushima I.

W 2011 roku Sany podpisał kilka umów w sprawie otwarcia nowych centrów produkcyjnych, najważniejsze z nich to centra w Zhuhai i Lingang New City, oraz piąta międzynarodowa fabryka urządzeń w Indonezji, z inwestycją w wysokości 200 milionów dolarów amerykańskich.

W styczniu 2012 roku Sany zgodziło się przejąć 90-procentowy udział w Putzmeister, niemieckim producencie pomp do betonu, za 324 miliony euro, przy czym Citic PE Advisors (Hong Kong) Ltd. zgodziło się nabyć pozostałe 10 procent udziałów.

W lutym 2012 roku Sany i austriacka firma Palfinger ogłosiły wspólny projekt w celu produkcji i sprzedaży żurawi mobilnych, projekt o łącznej wartości 143 milionów dolarów, oraz budowę jednostki sprzedaży w Salzburgu za 5,4 miliona dolarów.

W 2012 roku Sany, poprzez spółkę zależną Ralls Corp., przejął cztery projekty farm wiatrowych w Oregonie. Później w tym samym roku administracja Obamy nakazała wycofanie się z tych farm wiatrowych po ustaleniu, że ich położenie obok Narodowego Zakładu Szkolenia Systemów Broni w Boardman, Oregon, stanowiło ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Wycofanie — pierwsze takie od 1990 roku — zostało nakazane przez Departament Skarbu USA, który przewodniczy międzyagencji Komitetowi Inwestycji Zagranicznych.

W 2014 roku Huerfano River Wind Farm należąca do Sany została przejęta przez Tamra-Tacoma Capital Partners. Tamra-Tacoma Capital Partners i Sany ogłosiły wkrótce po tym plany budowy 1 gigawata infrastruktury wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Współpraca z Huerafano była pierwszym partnerstwem Sany z amerykańską firmą inwestycyjną na kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Tamra-Tacoma Capital Partners wszczęło postępowanie sądowe przeciwko Sany America 31 sierpnia 2016 r., zarzucając Sany oszustwo polegające na fałszywym przedstawieniu produkcji w zakładzie i braku programu konserwacji, co według skargi pozostawiło aktywa „bezwartościowe”. 6 lutego 2019 roku sprawa została rozstrzygnięta i następnie ostatecznie umorzona z preiudicium.

W marcu 2017 roku Sany i Star Energy ogłosiły plany budowy 1 gigawata infrastruktury wiatrowej w Stanach Zjednoczonych.

W 2021 roku firma zajęła 468. miejsce w rankingu Forbes Global 2000, będąc pierwszym producentem ciężkiego sprzętu w Chinach i drugim na świecie.

W 2023 roku Liang Wengen przeszedł na emeryturę jako przewodniczący Sany Group w wieku 67 lat.